Poza tym lornetki mają znacznie większe pole widzenia, a dzięki niewielkim gabarytom są łatwe w przenoszeniu i najczęściej nie wymagają statywu, co daje nam ogromną swobodę w stosunku do obserwacji za pomocą stacjonarnego teleskopu. Oczywiście lornetki to nie tylko rekreacja. Wybieramy lornetkę - pomoc w zakupie.
Gdy wybieramy lornetkę, musimy w pewnym stopniu zdecydować, jakie będą jej zastosowania. Tylko wtedy możemy wybrać taką, która posiada najbardziej korzystną kombinację cech dla nas ważnych.
W takim zapisie pierwsza z cyfr informuje jakie powiększenie oferuje lornetka, a druga cyfra oznacza średnicę obiektywu. Przykładowo, jeżeli dany obiekt obserwowany będzie za pomocą lornetki typu 8x3 zobaczymy obraz osiem razy większy niż w przypadku obserwacji nieuzbrojonym okiem. Czasami można spotkać się też z zapisem 3-7x50. Jaką lornetkę wybrać ? Zastanawiasz się, czy zakup lornetki jest koniecznością? A jeżeli tak, to czy opłaca się inwestować w lornetkę wysokiej jakości?
Każdy, kto był chociaż raz na polowaniu, z pewnością potwierdzi, że lornetka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego myśliwego. Jak wybrać lornetkę do obserwacji ptaków?
Dobra lornetka do obserwacji ptaków powinna być przede wszystkim lekka, co umożliwia wygodne manewrowanie nią i utrzymanie przy oczach. Jej niewielką wagę docenimy szczególnie podczas obserwacji szybko latających ptaków. Lornetka musi więc być wytrzymała i wodoszczelna.
Jaka lornetka astronomiczna? Obserwacja nieba wymaga od nas dysponowania urządzeniem, które będzie w stanie odpowiednio zbierać światło. Warto polecić więc lornetki z obiektywem o średnicy minimum milimetrów. Do czego przydają się lornetki?
Jednak wybór właściwego sprzętu nie musi być wcale prosty. Ba, jeżeli nigdy nie miałeś z nim styczności, to zakup najbardziej odpowiedniego egzemplarza, może przysporzyć Ci wielu problemów. Jakie powiększenie wybrać, jak policzyć jasność, jak na obserwację wpływa pole widzenia?
Małe powiększenie i mały obiekty, plus. Przede wszystkim instrument musi być wodoodporny, wypełniany azotem i bardzo szczelny. Dodatkowo musi dysponować niezbyt dużym powiększeniem, bo na drżenie rąk nakłada się kołysanie pokładu łodzi. Urządzenia te nie tylko odznaczają się różnymi parametrami, ale także występują w zróżnicowanych typach.
Przykładowo inną lornetkę wybierze miłośnik teatru czy opery (lornetkę teatralną), inną entuzjasta nocnych eskapad (lornetkę noktowizyjną). Powiększenie Oznaczenie powiększenia.
Nie ma co ukrywać - powiększenie (trafniej krotność lub przybliżenie), to najistotniejszy parametr. Informuje on nas o tym, ile razy obraz obserwowany z wykorzystaniem lornetki , jest większy niż ten obserwowany gołym okiem. Może być ona idealnym wyposażeniem dla ornitologa, albo też pasjonatów obserwowania tego, co dzieje się na horyzoncie. Sposobów na wykorzystanie lornetki jest o wiele więcej, podobnie jak parametrów, którymi należy kierować się podczas jej zakupu. Dobry sprzęt oznacza radość ze swoich obserwacji, zły to tylko frustracja i niezadowolenie.
Wystarczy jednak odrobinę zapoznać się z zasadami działania lornetek, aby zaoszczędzić pieniądze i kupić to, co najlepiej będzie nam odpowiadać. Dla przedstawicieli niektórych zawodów, jak: ratownicy, żołnierze, policjanci, kontrolerzy lotów, a także przyrodnicy czy. Istnieją dwa typy układów pryzmatów, jakie stosuje się w lornetkach – porro i dachowy.
Wielu czytelników ma już upatrzoną lornetkę marzeń, kiedy jednak dochodzi do chwili podejmowania decyzji rodzą się wątpliwości: czego tak naprawdę potrzebuję, jakie parametry wybrać, a może jest coś lepszego niż.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.